Sport spojuje: Jak teď využít endorfinovou vlnu národa?

4 min.

Česko žije už několik dní vítězstvím na domácím Mistrovství světa v hokeji. Je nějaké jiné téma, které by tak spojilo celý národ? Parta vedená Romanem Červenkou po 14 letech ovládla hokejové MS, navíc před domácím publikem. Bujaré oslavy, ale také neskutečné endorfiny pro celý národ. O úspěchu se mluví úplně všude - doma, v práci, na autobusové zastávce, ve škole, v Poslanecké sněmovně, …

Politici v jedné lajně

Spojilo to i celou politickou reprezentaci, která v poslední době, zdá se, se neshodne téměř na ničem. Ostatně také někteří na tom stavějí. “Pojďme moment, kdy nás spojoval jediný zájem a jediný cíl, ještě o něco prodloužit a i ve věci důchodů hrát „za nároďák“, ne za naše kluby. Máme návrh, který je spravedlivý a udržitelný, stávajících důchodců se nijak nedotkne a těm budoucím dá jistotu opory ve stáří,” řekl na plénu sněmovny ministr vnitra Vít Rakušan. A tak jediný politický svár se objevil v některých městech, kdy opoziční politici kritizují vedení, že neumožnilo nebo nezajistilo videoprojekci na náměstí. Zachytil jsem například obdobé reakce v Jablonci nad Nisou či Litoměřicích, určitě i na mnoha místech také.

Větší spotřeba domácností

Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil na iDNES.cz připustil, že tento fakt může dodat impuls k růstu spotřeby domácností. „Tento efekt by mohl potenciálně dosáhnout i desítek miliard korun, a tedy desetin procentního bodu růstu HDP navíc,“ odhadl. Ekonomové se také shodují, že větší popularita míst jako Praha nebo Ostrava může další finance přinést v nadcházejících letech. Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank, v této souvislosti připomíná odborné studie dokládající, že akce typu hokejového šampionátu spouští endorfinovou vlnu, kvůli níž lidé alespoň po nějaký čas vnímají ekonomiku i politiku pozitivněji. A není to jen hokej. Únorové MS biatlonu, které hostilo Nové Město na Moravě, zažilo také nabité tribuny a jen větší úspěch našich sportovců chyběl, aby se slavilo obdobně. A co víc: čeká nás ještě EURO, Olympijské hry v Paříži a další velké eventy. Obchodníci jásají a je to dobře.

Co je ale nejdůležitější?

Vidím zde dvě roviny.
Ta hlavní je, aby děti, ale i dospělí dostali motivaci sportovat. Fandění je hrozně fajn, ale pracovat sám na sobě, pravidelně se pohybovat nebo dělat jakýkoliv sport je pro společnost to nejdůležitější. Sám jsem to zažil po Naganu, kdy mi bylo šest let. Chtěl jsem hrozně začít hrát hokej, ta hra mě neskutečně fascinovala. Nakonec mě sice naši přihlásili na florbal, ale i tak to mělo pozitivní dopad na mé sportování. 
Ta druhá, která s tím souvisí, je podpora sportu ze strany státu. To vůbec není o stovkách milionů pro vrcholový sport jako bylo MS v hokeji, který se zvětší části uživí z reklamních a TV práv a příjmů od diváků. Ale podpora svazu (který vychovává trenéry, podporuje kluby, připravuje metodiku, řídí soutěže) a mládeže (nejen aby se z nich stali Pastrňáci nebo Nečasové, ale disciplína, vůle a zdravý životní styl jsou v dnešní době pro společnost ohromně důležité) je nedílnou součástí takového úspěchu. Tak až lidé se budou divit, proč máme nějaké svazy, Národní sportovní agenturu nebo stát chce šetřit na sportu, vzpomeňte si, že bez všech těchto klíčových věcí bychom takové endorfiny v současné době nepociťovali. 
Každý stát by chtěl mít zdravou, šťastnou a sjednocenou společnost.

Zdroj úvodní fotografie: Profimedia