Zákulisí: Proč Mistrovství světa juniorů proběhlo v Plzni?
7 min.
10. 7. 2024
Dva roky před Mistrovstvím světa juniorů, které proběhlo v uplynulých dnech na Plzeňsku, se schylovalo k velkému fiasku. Proč se odehrál šampionát nakonec v Plzni? Jaká jedna věta vše změnila? V jakém plzeňském salonku došlo ke shodě na lokalitách i řediteli závodu? A jaké náhody se děly dva roky před Mistrovstvím světa juniorů? Přečtěte si příběh, co stálo za úspěchem Mistrovství světa juniorů 2024.
Když jsme se na počátku roku 2021 dozvěděli, že není přihlášen žádný pořadatel na Mistrovství světa juniorů 2024, tak místopředseda ČSOS Petr Klimpl přišel s tím, že tuto hozenou rukavici bychom měli využít. Začali jsme plánovat, v jakých lokalitách by měla akce proběhnout. Béďův první návrh byl jižní Čechy, já jsem říkal, zda to neudělat někde v Krušnohoří, kde žádná taková akce ještě nebyla. Nakonec se vytvořil malý tým okolo Jirky Valeše a Pepy Nádeníčka a kandidatura byla rychle na světě. Mistrovství světa juniorů 2024 bylo přiděleno. Na podzim 2021 jsme řešili, kdo MSJ povede. Opakovaně jsem dostával tuto nabídku já, byl jsem ochotný se na MSJ podílet, ale ne v roli ředitele (měl jsem trochu jiné pracovní i osobní plány…). Několik dlouhých jednání vedlo k tomu, že Jirka Valeš, který původně měl být “pouze” v roli sportovního ředitele, řekl: “Tak já do toho půjdu!”
Rezignace ředitele
Začali se řešit první věci - sám jsem byl na prvním jednání se starostou Chebu, připravovalo se zázemí v Sokolově, lesní závody byly v téměř nedostupných Krušných horách, ale vše se postupně řešilo. Začal se připravovat Bulletin 1, který měl být vydán v červenci 2022. Pracovní verzi připravila Domča Pachnerová, když na jednom z jednání OV Jirka Valeš oznámil: “Nedávám to. Končím se všemi funkcemi v rámci orienťáku z osobních důvodů.” Kromě šéfování MSJ položil např. i vedoucího Západočeského TSM. Řešili jsme, kdo by ho mohl nahradit v rámci již připravených kontur. Po 14 dnech mi bylo jasné, že to nepůjde. Nikdo není ochotný v západních Čechách se podílet na řídící funkci tak, aby se běhalo zejména v Krušných horách. S Petrem Klimplem rozjíždíme kolečko jednání. Hledáme pořadatele de facto po celém Česku, kde to dává význam. Nadějně vypadají například terény Orlických hor spojené s Vysočinou. Ale není tam úplně ten lídr, který zajistí “nesportovní část” JMS. Vypadá to na jedno velké fiasco. Dostali jsme přidělený šampionát do Česka, ale nejsme ho schopni nikde uspořádat. Může to mít pro Česko velmi negativní důsledky v rámci budoucího pořádání velkých mezinárodních akcí.
Osudové setkání v Bedřichově
Náhodou se potkávám na závodech LokoTour na Bedřichově s Alešem Richtrem. Měl být jedním ze stavitelů tratí v původním scénáři. Krátce jsme hovořili, jaká je škoda, že šampionát asi v západních Čechách neproběhne. “Prostě je to z té Plzně do Krušných hor daleko,” uzavíral naší diskuzi Aleš. “Hele a co kdybyste to udělali přímo v Plzni?” vyhrkl jsem ze sebe aniž bych si to nějak víc rozmýšlel. “Taky mě to už napadlo,” otočil se znovu Aleš a začali jsme řešit, zda by to bylo možné. “Zkus zavolat Honzovi Hasmanovi (Hasákovi), jak by se na to tvářil.” Tohle byl nejdůležitější rozhovor, který jsme vedli. Mašinérie se začala rozjíždět. Během srpna 2022 jsme měli s Honzou několik telefonických rozhovorů. Vše vypadalo nadějně, rámcově výbor KOS Slavie Plzeň souhlasil, jen Hasák měl jednu podmínku. “Vše připravíme po sportovně-technické i organizační stránce, ale netroufáme si to celé řídit. To by měl někdo ze svazu.”
Salonek v restauraci Pohoda
Všichni upínají zrak ke středě 7. září 2022. Scházíme se na Letkově v salonku restaurace Pohoda, kde výprava tzv. svazová (Matěj Burda, Dominika Pachnerová a já) a plzeňská (vedená Alešem Richterem a Honzou Hasmanem) diskutuje dlouho do večerních hodin, kde a jak budeme moci JWOC uspořádat. Plzeňáci nám ukazují prostory, které vybrali, centrum závodů či další možné konotace k budoucímu šampionátu. Vše vypadalo velmi dobře a co se týče arén i prostorů, tak se nic nezměnilo. Poslední tajenkou bylo rozlousknout ředitele závodů. Bral jsem to jako svůj velký úkol Honzu Hasmana přesvědčit, aby do toho šel. Neměl jsem ale před sebou jednoduchou váhu. Honza šéfuje firmě Mercuri, která se živí koučováním, zlepšováním prodejní výkonností a de facto učí ostatní, jak vyjednávat. “Přece bys nechtěl, aby Tě někdo v rámci této vaší představené koncepce řídil. Ve všem Ti pomůžeme, ale ředitel by měl být z Plzně.” I když si Hasák vzal ještě nějaký čas na finální ANO, tušil jsem, že jsem dost možná zvítězil. Teda. Nezvítězil jsem já. Ale celý český orienťák. Honza se do toho pustil s velkou vervou, nenechal nic náhodě a opravdu vydřel celou organizaci tak, jak jsem ještě žádného ředitele neviděl. I když možná někdy řešil zbytečné jednotlivosti, měl jeden obrovský cíl. Uspořádat v Plzni, ve městě, kde žije, šampionát, na který se bude dlouho vzpomínat. A povedlo se mu to náramně. Velkou zásluhou je i zapojení jeho mateřského klubu KOS Slavia Plzeň, kde jsou zvyklí pořádat každý rok nejrůznější závody, ob rok pak velké MTBO 5days Pilsen. Připravuje i seriál běžeckých závodů Pilsen Trail. Lidi ho po Plzeňsku znají a on zná je.
Snad Hasák bude na tu památnou schůzku 7. září 2022 vzpomínat v dobrém. Vytrpěl si v posledních týdnech a měsících opravdu hodně. Ale jeho páté dítě se opravdu povedlo. Hasáku, díky!